Polski PCS realizując misję wsparcia cyfrowego procesów w polskich portach morskich opracował rozwiązanie dla przeładunków masowych i drobnicowych, które uzupełnia dotychczasowe wsparcie dla przeładunków skonteneryzowanych.
Portowa Ewidencja Towarowa powstała na drodze doświadczeń i badania przepływów informacji i komunikatów w środowisku portowym. Jest otwarta na współpracę procesów związanych z obsługą statków, także agentami statkowymi, z Głównym Dyspozytorem Portu oraz placówkami portowymi organów celnych sprawującymi dozór celny. Co ważne PET pozwala na integrację w środowisku Port Community System bowiem jego logika jest oparta o wysoką unitarność procesów.
Umożliwia także składanie zleceń ze strony spedytorów i klientów składujących towary w magazynie czasowego składowania na terenie portów w sposób elektroniczny. Umożliwia także samodzielne zarządzanie informacjami przez prowadzącego przeładunku w tym zakresie.
Portowa Ewidencja Towarowa umożliwia ewidencjonowanie i pozycjonowanie towarów o różnych statusie celnym, przede wszystkim towarów Non-EU, które podlegają czasowemu składowaniu ale także towarów EU. Ich obsługa przebiega w podobny sposób uwzględniający ich różne statusy celne.
Opracowane rozwiązanie zapewnia, że numer deklaracji magazynowej nadany automatycznie przez system zgodnie z ustaleniami z prowadzącymi operacje portowe dla towarów No-UE staje się numerem deklaracji do czasowego składowania bez konieczności składania odpowiedniego komunikatu do systemu importowego AIS Krajowej Administracji Skarbowej. Numer ewidencji staje się numerem deklaracji DSK do czasowego składowania, którym posługują się wszyscy klienci operatora portowego. Upraszcza to kolejne formalności administracyjny związane z obsługą towarów.
Portowa Ewidencja Towarowa zapewnia cyfrowy dozór celny poprzez umożliwienie dostępu do systemu dla właściwych organów celnych. Ułatwia to zarządzanie procesami portowymi i komunikację w tym zakresie z nadzorującym portowym Oddziałem Celnym oszczędzając czas i nakłady pracy związane z procesami kontrolnymi i dozoru.
Portowa Ewidencja Towarowa pozwala korzystać z przetworzonych informacji o dokonanych procedurach kończących czasowe składowania w formie automatycznej wprost z systemów Krajowej Administracji Skarbowej i jej serwerów za pośrednictwem aplikacji Polskiego PCS wspierających Terminale Portowe.
Rozwiązanie umożliwia jednolite ewidencjonowanie i zarządzanie informacjami o towarach zarówno w relacjach importowych jak i eksportowych, będących towarami wspólnotowymi, będącymi w składzie celnych jak i w magazynie czasowego składowania.
Przewidzieliśmy jednocześnie indywidualne dostosowanie do potrzeb każdego użytkownika w zakresie funkcjonalności i integracji z operatorem portowym.